Informacje

O nas

Szyba hartowana na wymiar – co warto wiedzieć przed złożeniem zamówienia?

Planujesz inwestycję z wykorzystaniem szkła hartowanego? A może czujesz, że wnętrze Twojego domu potrzebuje odświeżenia i szkło hartowane wydaje Ci się doskonałym wyborem? Sprawdź, co warto wiedzieć przed złożeniem zamówienia na szkło hartowane!

 

Szkło hartowane – dlaczego warto?

 

Zacznijmy od tego, dlaczego warto zdecydować się na szkło hartowane. Obecnie ten rodzaj szkła jest niezwykle popularny, a inwestorzy chętnie wybierają szyby hartowane jako element konstrukcji budynku lub wyposażenia wnętrza. Wśród najważniejszych powodów, dla których warto zdecydować się na szkło hartowane, wymienić można:

  • doskonałą odporność szkła na uszkodzenia mechaniczne, na zmienne i skrajne temperatury, a także na nierównomierne nagrzewanie,
  • szyby hartowane wymagają używania aż 5–, a nawet 7-krotnie większej siły do zbicia szyby, niż w przypadku tradycyjnego szkła,
  • szkło takie jest bardzo bezpieczne, ponieważ w razie stłuczenia szklana formatka rozpada się na wiele drobnych kawałków o nieostrych krawędziach, co minimalizuje ryzyko zranienia,
  • możliwości wykorzystania szkła hartowanego są niezwykle szerokie,
  • szkło dostępne jest w wielu wariantach, na przykład szkło bezbarwne, barwne, pokryte emaliami, powłokami lub specjalnymi foliami.

Widać zatem, że szkło hartowane jest naprawdę dobrym wyborem, głównie z uwagi na bezpieczeństwo i ogromne możliwości aranżacyjne.

 

Szyba hartowane – o czym pamiętać przed złożeniem zamówienia?

 

Jeśli planujesz wykorzystanie szkła hartowanego, na przykład przy budowie schodów lub jako element aranżacji wnętrza, koniecznie dowiedz się, o czym warto pamiętać przed złożeniem zamówienia. Obecnie istnieje wiele różnych rodzajów szkła, dlatego warto dobrze określić swoje potrzeby, aby mieć pewność, że przygotowane szkło będzie dobrze dopasowane do oczekiwań.

 

Sprecyzuj swoje oczekiwania

Obecnie możliwości jest naprawdę wiele, dlatego zanim skontaktujesz się z producentem szkła lub ze szklarzem, koniecznie określ swoje oczekiwania. Zastanów się, w jaki sposób wykorzystywane będzie szkło, gdzie dokładnie będzie się znajdować oraz czy będzie ono wykorzystane na zewnątrz, czy może wewnątrz pomieszczenia. Szyby hartowane nadają się zarówno do wykorzystania jako element dekoracji wnętrza, jak i przy budowie schodów, podłóg czy elementów elewacji. Możliwości jest naprawdę wiele! Im dokładniej określisz swoje oczekiwania, tym lepiej produkt końcowy będzie dopasowany do Twoich potrzeb.

 

Szkło hartowane tylko na wymiar

Należy pamiętać, że po zakończeniu etapu produkcji szkło hartowane nie podlega już żadnej obróbce. Nie można zmienić wymiarów szyby szklanej. Bardzo istotne jest więc, aby przed złożeniem zamówienia dokonać dokładnych pomiarów. Najlepiej zlecić to profesjonaliście na przykład pracownikowi firmy produkującej szkło hartowane, aby mieć pewność, że wszystkie pomiary zostały wykonane prawidłowo.

W naszej firmie dopuszczalne wymiary szkła hartowanego są następujące:

  • minimalny wymiar szkła: 300x150 mm
  • maksymalny wymiar szkła: 7000x3210  mm
 
Jaka ma być grubość szkła?

Przed złożeniem zamówienia powinieneś określić, jaka ma być grubość szkła. Dopuszczalne możliwe grubości szkła hartowanego wynoszą od 4 do 19 mm. Grubość szkła powinna być dopasowane do tego, w jaki sposób będzie ono wykorzystane. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą, który określi, jaka powinna być grubość szyby w konkretnym przypadku. To zagwarantuje jeszcze większe bezpieczeństwo.

 

Sprawdź, czy szkło posiada niezbędne certyfikaty

Szkło hartowane powinno spełniać szereg wymagań, które gwarantują jakość i trwałość materiału i produktu końcowego. Wymagania te są szczegółowo opisane w normie PN-EN 12150-1 Część pierwsza: Szkło w budownictwie. Termicznie hartowane bezpieczne szkło sodowo-wapniowo-krzemianowe. Koniecznie upewnij się, że wybrane przez Ciebie szkło spełnia normy PN-EN 12150-1! Uwaga, obecnie wszystkie firmy produkujące szkło hartowane mają obowiązek uzyskania certyfikatu zgodności jakości produkowanego szkła z wymogami  opisanej normy.

 

Podsumowanie

 

Wybór szkła hartowanego ma kluczowe znaczenie dla jego późniejszej trwałości, a także dla zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa. Przed złożeniem zamówienia postaraj się jak najdokładniej określić swoje oczekiwania. Pamiętaj jednak, że korzystając z usług profesjonalnego producenta szkła, możesz liczyć na wsparcie merytoryczne na każdym etapie – również podczas wyboru najbardziej odpowiedniego typu szkła. Z pomocą specjalisty z pewnością dobierzesz szkło, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

112
# Tagi: ,