Informacje

O nas

Szkło samoczyszczące – korzyści wynikające z zastosowania

Szkło samoczyszczące to nowoczesne rozwiązanie, które zapewnia przede wszystkim wygodę. Tak jak nazwa wskazuje, jego największą zaletą jest samoczynne czyszczenie tafli szkła. To możliwe za sprawą specjalnej powłoki i oddziaływaniu promieni UV wraz z deszczem. Jest ono oczywiście droższe, jednak daje komfort na długie lata. Sprawdź, jakie korzyści płyną z wykorzystania szkła samoczyszczącego i co jeszcze warto o nim wiedzieć!

 

Czym jest szkło samoczyszczące? Najważniejsze informacje

 

Szkło samoczyszczące jest przede wszystkim bardzo wygodnym rozwiązaniem. Szyby tego typu zapewniają funkcję samoczyszczenia za pośrednictwem specjalnej powłoki, promieni słonecznych i deszczu. Aby uzyskać taki efekt, producenci stosują tlenek tytanu – dzięki niemu zabrudzenia na powierzchni są rozkładane przez promieniowanie UV. Warto wiedzieć, że szkło samoczyszczące jest także hydrofobowe. W ten sposób deszcz oraz zabrudzenia spływają niemal natychmiast. Dodatkowo nie powstają zacieki. Takie szyby stworzono z myślą o tym, aby zawsze dobrze się prezentowały oraz nie wymagały tak dużo pracy.

 

Należy jednak pamiętać, że szkło samoczyszczące wymaga sporadycznego, samodzielnego przemycia, najczęściej w okresach bez opadów, które są potrzebne do utrzymania okna w czystości. Zwykle sprowadza się to do przetarcia tafli szyby miękką szmatką ciepłą wodą z mydłem, ponieważ mocno zabrudzona powierzchnia ogranicza dostęp promieniowania ultrafioletowego do powłoki zatrzymując proces samooczyszczania. Bardzo ważne jest to, by nie korzystać z silnych środków chemicznych, by powłoka ochronna pozostała nienaruszona. Dzięki temu szkło samoczyszczące zachowa swoje właściwości przez bardzo długi czas. Zwykle taki rodzaj szyb jest stosowany w konstrukcjach zespolonych, by połączyć jego zalety z bezpieczeństwem, wytłumieniem hałasu czy izolacją termiczną.

 

Gdzie najczęściej wykorzystuje się szkło samoczyszczące?

 

Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie – szczególnie kiedy przeszklona powierzchnia zajmuje dużo miejsca. Szkło samoczyszczące wykorzystuje się między innymi w budynkach użytku publicznego, jak galerie, dworce, sklepy czy na przykład baseny. Wszędzie, gdzie powierzchnia jest duża – tam można spotkać takie rozwiązanie. Dodatkowo szkło samoczyszczące będzie idealne w miejscach trudno dostępnych, jak fasady czy też świetliki. Nie wymaga ono częstego mycia, więc jest idealne do takich zastosowań.

 

Oczywiście szyby samoczyszczące znajdują także użytek w standardowych domach lub mieszkaniach. Są one dla użytkownika dużym ułatwieniem. Nie trzeba często ich myć, wyglądają znacznie lepiej niż standardowe rozwiązania po dłuższym czasie oraz mogą mieć dodatkowe zalety, jak blokowanie hałasu z zewnątrz, wytrzymałość lub izolacja termiczna. Zakup nowych okien umożliwia wybór takich, które posiadają samoczyszczącą powłokę. Jest to oczywiście dodatkowy koszt, jednak zdecydowanie wart uwagi, ponieważ proces oczyszczania odbywa się przez cały czas, a powłoka jest bardzo trwała. Takie szkło to doskonała alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań!

 

Dlaczego warto wybrać szyby samoczyszczące zamiast standardowych?

 

Mają one sporo korzyści. Szkło samoczyszczące to rozwiązanie, które ułatwia utrzymanie szyby w czystości. Mycie jest tu konieczne bardzo rzadko – tylko kiedy pojawią się większe, trudne do usunięcia zabrudzenia. Pozostałe są zmywane automatycznie. Warto również zwrócić uwagę na hydrofobowy aspekt szyby samoczyszczącej. Dzięki temu widać przez nią znacznie więcej w czasie deszczu, ponieważ każda kropla spływa niemal natychmiast.

 

Korzyścią jest tu oczywiście oszczędność czasu oraz pieniędzy. Szyby samoczyszczące nie wymagają częstego mycia – wystarczy miękka szmatka, ciepła woda i mydło. Takie rozwiązanie jest skuteczne, pozwala zaoszczędzić czas i nie kosztuje tak wiele, by było niedostępne dla każdego.

 

Podsumowanie

 

Szkło samoczyszczące jest nowoczesnym rozwiązaniem, które wykorzystują duże firmy, miasta oraz prywatni klienci. Tak szerokie zainteresowanie zyskało przez wygodę, jaką oferuje. Szyby samoczyszczące automatycznie usuwają zabrudzenia – wszystko za sprawą specjalnej powłoki, bez dodatkowych elementów. To niezwykle wygodna, skuteczna technologia, która oszczędza czas oraz pieniądze. Warto również zwrócić uwagę na to, że powłoka działa przez cały czas, a szkło samoczyszczące  efektownie nawet podczas deszczu.

samoczyszczace
# Tagi: , , , ,