Informacje
Szkło o podwyższonej akustyce – zastosowanie, wymagania projektowe
Szkło o podwyższonej akustyce jest ciekawym rozwiązaniem, pozwalającym połączyć wysokie parametry izolacyjności dźwiękowej z wymogami bezpieczeństwa. Tak wykonane szyby mają wiele zalet i zastosowań wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ochrona przed hałasem powodowanym np. przez ruch uliczny, kolejowy lub zakłady przemysłowe. Szkło dźwiękoizolacyjne możemy znaleźć nie tylko w studiach nagraniowych i korporacyjnych biurach, lecz coraz częściej w prywatnych mieszkaniach. Sprawdź, jakie zalety ma takie rozwiązanie oraz gdzie jest najczęściej wykorzystywane!
Czym jest szkło o podwyższonej akustyce? Najważniejsze informacje
Szkło dźwiękoizolacyjne to specjalny rodzaj szkła, którego głównym zadaniem jest tłumienie hałasu z zewnątrz. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się dla izolacji danego pomieszczenia czy też mieszkania. Tak wykonane szyby mają wiele zalet i zastosowań wszędzie tam, gdzie potrzebna jest ochrona przed hałasem powodowanym np. przez ruch uliczny, kolejowy lub zakłady przemysłowe. Szkło dźwiękoizolacyjne możemy znaleźć nie tylko w studiach nagraniowych i korporacyjnych biurach, lecz coraz częściej w prywatnych mieszkaniach.
Przy wyborze takiego rozwiązania należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Pierwszym z nich jest stopień tłumienia dźwięku – mierzy się go w decybelach (dB). Im więcej hałasu zatrzymuje szkło o podwyższonej akustyce, tym cichsze pomieszczenie. Zwykle rozwiązania tłumiące na przykład 5 dB będą znacznie tańsze i cieńsze, niż modele 32 dB i więcej.
Szkło o podwyższonej akustyce może wygłuszać dźwięk o różnej częstotliwości – zależnie od wybranej konfiguracji szkła. Warto wiedzieć, że niski hałas, jak samochody poruszające się w ruchu ulicznym, może być uciążliwy. Wysokie częstotliwości to na przykład głos przechodniów, bawiące się dzieci itd. Przy zakupie szkła o podwyższonej akustyce należy zwrócić uwagę na wszystkie parametry. Grubość czy rodzaj szyb ma wpływ na ich odpowiedni montaż, a konkretne wartości związane z wygłuszaniem to już kwestia indywidualnych oczekiwań. O ostatecznych uzyskiwanych wynikach akustyki decyduje konstrukcja, w jakiej osadzone są szyby, a także prawidłowy montaż.
Gdzie wykorzystuje się szkło o podwyższonej akustyce?
Najważniejszą cechą szkła o podwyższonej akustyce jest izolacyjność – różnica hałasu na zewnątrz oraz w środku pomieszczenia. Jej wartość zależy bezpośrednio od wybranego rodzaju szyb, jednak zawsze efekt będzie lepszy, niż przy standardowych rozwiązaniach. Warto tutaj zauważyć, że wytłumienie nawet o 5 dB oznacza ogromną różnicę w pomieszczeniu – wartość można bez problemu podwoić, jeśli chodzi o odczuwalne zmiany.
Szkło o podwyższonej akustyce stosuje się w miejscach, które są bardziej narażone na wysoki poziom hałasu. Mogą to być budynki mieszkalne czy też przemysłowe lub duże biurowce. Takie szyby można wykorzystać niemal wszędzie. Zwykle da się je spotkać przy lotniskach, torach kolejowych, drogach szybkiego ruchu lub w centrach większych miast – wszystkie te miejsca charakteryzują się podwyższonym poziomem hałasu. Warto również wiedzieć, że szyby akustyczne zapewniają także lepszą ochronę, niż standardowe rozwiązania. Przez wykorzystanie kilku warstw szkła, często różnej grubości lub ze specjalną folią, są one znacznie wytrzymalsze.
Szyby o podwyższonej akustyce wykorzystuje się także w studiach nagraniowych i nie tylko. Jest to idealne rozwiązanie, gdy zależy nam na jakości dźwięku. Takie szkło poprawia akustykę w całym pomieszczeniu, a nie tylko tłumi hałas z zewnątrz. Można więc bardziej komfortowo tworzyć muzykę, nagrywać wokal lub grać na instrumentach. Szkło o podwyższonej akustyce jest wykorzystywane również w tego typu specjalistycznych pomieszczeniach.
Szkło o podwyższonej akustyce – czy warto je wybrać?
Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Tłumi ono hałas z zewnątrz i poprawia ogólną akustykę danego pomieszczenia. Takie szkło ma również cechy szkła bezpiecznego, nie tłucze się na duże i niebezpieczne szklane kawałki, a kruszy na małe elementy o nieostrych krawędziach. Charakteryzuje się także wysoką wytrzymałością. Należy jednak pamiętać także o pewnych minusach.
Szkło o podwyższonej akustyce jest zwykle znacznie droższym rozwiązaniem, niż standardowe propozycje. Takie szyby wymagają także odpowiedniego montażu oraz projektu i doradztwa specjalisty w celu dokładnego doboru parametrów. Montaż jest tu po prostu trudniejszy, niż przy standardowej szybie. Szkło akustyczne warto zastosować zawsze, gdy poziom hałasu ma znaczenie.