Informacje
Szkła wielkogabarytowe – nowoczesne i efektowne rozwiązania
Szkła wielkogabarytowe – nowoczesne i efektowne rozwiązania
Duże powierzchnie przeszklone to aktualny trend w architekturze, który staje się coraz bardziej popularny. W nowoczesnych budynkach coraz częściej elewacja betonowa zastępowana jest elewacją szklaną, a bywa i tak, że cały front budynku wykonany jest ze szkła. Takie rozwiązanie to nie tylko znacznie więcej światła w pomieszczeniach, ale również wyjątkowy efekt estetyczny. Ogromne okna są charakterystyczne dla zabudowy nowoczesnej, a także klasycznej – w ten sposób łączy się między innymi dom z tarasem i ogrodem. Aby uzyskać takie efekty, to niezbędne jest szkło dużych gabarytów. Co trzeba o nim wiedzieć?
Szkło wielkogabarytowe a ciepło
Największe obawy zazwyczaj wzbudza fakt, że duże okna lub szklane ściany to znacznie mniej ciepła w pomieszczeniu - wydaje się, że ciepło znacznie łatwiej ucieka przez ogromne szyby - nie jest to prawdą – szkło wielkogabarytowe to rozwiązania, które mają być nie tylko efektowne, ale również funkcjonalne. Aktualnie obowiązujące normy stosowane dla budownictwa energooszczędnego wymagają stosowania przeszkleń okiennych o bardzo niskim współczynniku Uw = 0,9 W/(m²·K), w efekcie czego szklana konstrukcja charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Dzięki takim nowoczesnym pod względem technologicznym rozwiązaniom, w pomieszczeniach jest tak samo ciepło, jak przy zastosowaniu zwykłych ścian. Oczywiście w parze z bardzo dobrą termoizolacyjnością idzie także wysoka izolacja akustyczna, a to jeszcze bardziej wpływa na komfort przebywania w przeszklonych pomieszczeniach
Szkło wielkogabarytowe a bezpieczeństwo
Duże powierzchnie przeszklone w domach, biurach czy hotelach wzbudzają również obawy związanie z bezpieczeństwem – wydaje się, że duża szklana tafla może po prostu dużo łatwiej ulec uszkodzeniu, a przy tym rozlecieć się na wiele ostrych kawałków. Nowoczesne szkła wielkogabarytowe zostały tak zaprojektowane i wykonane, aby były wytrzymałe, i odporne na rozbicie , a nawet jeśli ulegną uszkodzeniu mechanicznemu, to nie stanowią niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia ludzkiego. Uzyskanie wysokiej klasy bezpieczeństwa i antywłamaniowości jest możliwe dzięki zastosowaniu pakietów szyb hartowanych i laminowanych, łączonych wysokiej jakości folią, więc nawet jeśli zostaną stłuczone, nie rozsypią się w drobne kawałki, ale nadal pozostaną w całości. Oczywiście uszkodzenie takiego pakietu szkła wielkogabarytowego nie jest też prostą sprawą – wytrzymałość szkła jest bardzo duża, uszkodzenia mogą wystąpić w szczególnych okolicznościach działania czynników zewnętrznych. Domy, biura, instytucje czy hotele z dużym przeszkleniami są nie mniej bezpieczne niż tradycyjne konstrukcje.
Wyjątkowe zalety szkła wielkogabarytowego
Tak więc szkła wielkogabarytowe są bezpieczne, a także nie ujmują wnętrzom ciepła, a ponadto posiadają dodatkowe zalety. Przede wszystkim zwraca się uwagę na ich funkcjonalność oraz komfort użytkowania – dla przykładu wielkogabarytowe okna montowane przy tarasach pozwalają na swobodne otwieranie przestrzeni domu, mieszkania, restauracji bądź biura nie stwarzając żadnych problemów z ich użytkowaniem – specjalne systemy sprawiają, że nawet wyjątkowo ciężkie szklane okno można lekko i bez problemu otworzyć.
Jednak niewątpliwe ich najważniejszą zaletą jest to, że są darmowym źródłem naturalnego światła, co daje nie tylko wyjątkowe efekty we wnętrzach, ale również realne oszczędności w postaci niższych rachunków za ogrzewanie i energię elektryczną. Nie trzeba także dodawać, że naturalne światło jest znacznie bardziej wartościowe i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.
Szkła wielkogabarytowe to również niezwykłe efekty dekoracyjne – nie da się ukryć, że to właśnie ten czynnik jest w dużej mierze decydujący, jeśli chodzi o poszukiwanie wyjątkowo efektownych aranżacji. Szklane tafle, czasem wypełniające całe fronty, są piękne, dodają wrażenia lekkości i luksusu, nic więc dziwnego, że stają się elementem nie tylko domów prywatnych, ale także budynków użyteczności publicznej.
Szkła wielkogabarytowe mają bardzo szerokie zastosowanie – można zaaranżować je w dowolny sposób i bardzo różnych budynkach. Stają się elementem nie tylko nowoczesnych domów mieszkalnych, ale również tych w stylu klasycznym, także biur, hoteli, instytucji i innych budynków użyteczności publicznej – powstają zazwyczaj w tych najbardziej reprezentacyjnych miejscach.